Sağlık

Uyurken çorap giymek zararlı mıdır? Geceleri çorapla uyumak faydalı mıdır?

Sıcağa ve soğuğa duyarlı olan ve diğer organlarımıza uyarı sinyalleri gönderen ayaklarımız vücudun tüm yükünü taşır. Yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için ayaklarımıza bakım yapmalı ve temizliğine dikkat etmeliyiz. İşte gece çorapla uyumaya dair merak edilenler!

YAŞARKEN ÇORAP GİYMEK ZARARLI MI?

Çorap lastiklerinin uzun süre baskı uyguladığı ayaklarda kan dolaşımı olumsuz etkilenebilir.

Havasız olduğundan mantar oluşumuna kapı açabilmektedir.

Cildin kuruması tırnağın şeklinin ve yapısının bozulmasına neden olabilir.

Egzama oluşumuna katkıda bulunabilir.

Yıkandıktan sonra çorapların üzerinde kalan deterjan kalıntısı; Dermatite neden olabilir. Yani ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, kepek gibi şikayetlere neden olabilir.

Bu nedenle gece uyurken çorapların çıkarılması cilt ve ayak sağlığı açısından son derece değerlidir.

Ortopedik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre uyumadan önce el ve ayakların sıcak tutulması kan damarlarının genişlemesine neden oluyor ve uykuya çabuk dalmayı kolaylaştırıyor. Uyku konforumuzu pekiştirirken genel sağlığımızdan ödün vermemeye de dikkat etmemiz gerekiyor.

AYAKLARDA MEYDANA GELEBİLECEK OLASI HASTALIKLAR

Ayak mantarı, ayakların yeterince hava almaması, ayakkabı giyerken uygunsuz çorap kullanılması ve aşırı terlemenin meydana gelmesi durumunda oluşabilecek hastalıklardan biridir. Ayak tırnaklarının tekrar sıkı ve kalın çoraplarla giyilmesi sonucu tırnak batması meydana gelir. Ayak rahatsızlıklarının tedavi süreci ve hastalık aşamaları da kişiye birçok sıkıntı yaşatabilecek bir rahatsızlıktır çünkü ayak, kişinin günlük işlerini yapmasına engel olabilecek bir uzuvdur.

selimhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu