Haber

Çiğli’de Afet Eylem Planı Çalışmaları Başladı: Hedef “Dayanıklı ve Güvenli Kent”

Çiğli Belediyesi, olası doğal afetlere karşı dirençli ve inançlı bir kent yaratmak amacıyla Afet Eylem Planı hazırlıklarına başlıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre birçok ilde yıkıma neden olan depremin ardından Çiğli Belediyesi, Afet Eylem Planı çalışmalarının startını verdi. Önder Utku Gümrükçü’nün öncülüğünde başlatılan çalışmalar, bilim insanları, meslek odaları, arama kurtarma grupları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde yürütülecek.

Çalışmalar sonucunda ilçenin doğal afetlere karşı risk analizi yapılacak ve alınacak tedbirler konusunda vakit kaybetmeden çalışmalara başlanacak.

Başkan Gümrükçü: “Bilimi referans almalıyız”

Afet Eylem Planı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Önder Gümrükçü, “Ülkemizi boğan bir şok yaşadık. Onbinlerce canımızı kaybettik. Deprem bölgesinde yer alan bir ülke olarak hemen hemen bütün şehirlerimiz bu riski taşıyor. Sarsıntı ya da diğer doğal afetlerle mücadele, bir kişinin ya da kurumun tek başına halledebileceği bir bahis değildir. Bilimin ışığında kolektif bir bilinçle hareket edilmesi gereken önemli bir durumdur. Bu nedenle Kahramanmaraş depremini bir milat olarak kabul edip, yerel yönetimlerden merkezi yönetime, bilim insanlarından sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarından vatandaşlarımıza kadar tüm paydaşların el birliği ile çalıştığı bir süreci başlatmalıyız.”

“Önceliğimiz deprem ve heyelanla mücadele”

Çiğli’de afetlerle mücadele çalışmalarına değinen Gümrükçü, “Genelde deprem, bölgesel olarak heyelan gerçeğiyle karşı karşıya olan bir ilçeyiz. Çiğli Belediyesi olarak bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılında başladığımız ve Kahramanmaraş depremi sonrası hız kazandığımız yapı stoğu çalışmaları kapsamında ilçemizde 30 bin binanın taramasını tamamlamayı hedefliyoruz. Belediye bünyesinde oluşturduğumuz 150 kişilik Mahalle Arama Kurtarma grubumuzu büyütmek için eğitimlerimize devam ediyoruz. Çöp Fabrikası kaynaklı heyelanlar Harmandalı bölgesinde meydana gelmektedir. Bu durumun can ve mal kaybına yol açmaması için tesisin kapatılması yönünde girişimler ve görüşmeler devam etmektedir. Son olarak ilçemizin risk haritasını çıkarmak için Afet Eylem Planı çalışmalarımıza başladık. Bilim insanlarının ve meslek odalarının katkılarıyla en kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayarak ilçemizi bekleyen riskler doğrultusunda gerekli tedbirleri almak için harekete geçeceğiz.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

cayeliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu