Haber

Yemen’deki Husiler, önümüzdeki haftalarda tutuklu davasında “gerçek ilerleme” görmeyi umuyor

Yemen’de Husiler, önümüzdeki haftalarda tutuklu davasında “gerçek ilerleme” bekliyor.

Husilerin “26 Sep.net” internet sitesinde Husilerin Esir İşleri Ulusal Komitesi Başkanı Abdulkadir el-Murtaza’nın açıklamasına yer verildi.

Murtaza, Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen Özel Temsilci Yardımcısı Muin Sherim ile başkent Sana’da tutukluların dosyasını iyileştirme çalışmaları ve son anlaşmanın uygulanmasının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti. , “Önümüzdeki haftalarda bu insani vakada gerçek bir atılım olacağını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in İran’ın desteklediği Husilerle görüşmelerini Sana’da tamamladığı belirtildi.

Siyasi istikrarsızlık ve çatışmaların uzun süredir devam ettiği Yemen’de 2018 yılında İran merkezli Husiler ile hükümet arasında “esir mübadelesi, Hudeyde’de ateşkes, limanlar ve Taiz’deki duruma” ilişkin Stockholm Anlaşması imzalandı.

Stockholm Anlaşması’nın ardından birçok kez esir değişimi için masaya oturan taraflar, Ekim 2020’de savaşın başlangıcından bu yana en büyük esir değişimini gerçekleştirdi. Suudi Arabistan uyruklu ve Sudanlı 4’ü serbest bırakıldı.

Husiler geçen yıl 28 Mart’ta hükümetle her iki taraftan toplam 2.223 mahkum takası konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Yemen hükümeti ise 29 Ağustos’ta ülkenin güneybatısındaki Taiz eyaletine düzenlenen saldırının ardından Ürdün’de Husilerle müzakereleri askıya aldığını açıklamıştı.

habernarlidere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu