Haber

İspanya ‘petrol sızıntısı’ nedeniyle Türk tankerine el koydu

İspanya Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye merkezli Beşiktaş Denizcilik Grubu’nun işlettiği tankere, ülkenin kuzeydoğusundaki liman kenti Tarragona yakınlarında açık sulara petrol sızdırdığı gerekçesiyle el koydu. Suya hidrokarbon boşalttığı tespit edilen Legartha adlı gemiye 11 Şubat’ta el konulduğu ve ceza kesildiği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Geminin arka kısmındaki petrol tabakası 12,7 kilometrekarelik bir alana yayıldı.” Gemi sahibi 100 bin euro ödeyene kadar geminin bırakılmayacağı ve disiplin soruşturması başlatılacağı belirtildi. Reuters’in haberine göre, gemiyi işleten Türkiye merkezli Beşiktaş Grubu konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

14 ŞUBATTA BİR TANKER DAHA ALINDI

Bakanlık birimi, 14 Şubat’ta Elephant adlı bir tankeri de ‘teknik ve belge eksiklikleri’ nedeniyle gözaltına aldı. Yetkililer, Elephant’ın petrolü gemiden gemiye, bu ayın başlarında İspanyol limanından yasaklanan Singapur bandıralı Maersk Magellan’a taşıdığını söyledi. Maersk Magellan’ı işleten Danimarka merkezli Maersk Tankers Elephant, geçen hafta sorulara yanıt vermese de resmi belgelere göre gemiden gemiye taşınan yükün Türk menşeili olduğunu belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

haber-kagizman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu