Yaşam

Irak’ta Geleneksel Çömlekçilik Sanatı Mezopotamya’dan İzler Taşıyor

Irak, Bağdat yakınlarındaki Nahravan’da bir çömlek atölyesinin sahibi olan Safaa al-Kawaz, toprak kapları düzenliyor, 27 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Khalil Dawood/Xinhua)

BAĞDAT, 29 Mayıs (Xinhua) — Kökleri Mezopotamya uygarlıklarına dayanan zamansız çömlekçilik mesleği, Irak’ta özellikle tarım açısından etkisini sürdürüyor.

Irak’ta kullanılan çanak çömlekler arasında yerel olarak Heb olarak bilinen ve suyu soğuk tutmak için kullanılan kil kaplar ve evde sebze fideleri yetiştirmek için kullanılan çömlekler yer alır.

Irak, Bağdat yakınlarındaki Nahravan’da bir çömlek atölyesinin sahibi olan Safaa al-Kawaz, asistanıyla birlikte toprak kapları düzenliyor, 27 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Khalil Dawood/Xinhua)

Irak, Bağdat yakınlarındaki Nahravan’da bir çömlek atölyesinin sahibi Safaa al-Kawaz bir eser üzerinde çalışıyor, 27 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Khalil Dawood/Xinhua)

Irak, Bağdat yakınlarındaki Nahravan’da bir çömlek atölyesinin sahibi olan Safaa al-Kawaz, atölyesinde görülüyor, 27 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Khalil Dawood/Xinhua)

Kaynak: Xinhua / Kültür ve Sanat

sefaatli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu