Haber

Enerji şirketi Santos, Avustralya’da yunus ölümlerine neden olmakla suçlanıyor

Avustralyalı elektrik şirketi Santos, geçen yıl Batı Avustralya açıklarında yunusların ölümüne neden olduğu iddia edilen bir petrol sızıntısından sorumlu olmakla suçlanıyor.

BBC’nin haberine göre, dün mecliste okunan bir itirafçının ifadesinde, Mart 2022’de Santos’tan kaynaklanan petrol sızıntısının yakınında ölü yunusların bulunduğu iddia edildi.

Eski bir Santos çalışanı olan itiraf, bağımsız Senatör David Pocock tarafından okundu.

Batı Avustralya kıyılarının yaklaşık 75 kilometre açıklarında bulunan Lowendal Adaları’nın “bozulmamış beyaz kumlu plajları, muhteşem mavi turkuaz suyu ve bol deniz ve kuş yaşamı” ile tanındığını söyleyen itirafçı, sızıntının ardından deniz yılanlarının “kıvrıldığını” söyledi. acı içinde” ve deniz yaşamı boşa gitti. .

Sızıntının ardından Santos’un kamuoyuna yaptığı açıklamanın kendisini şok ettiğini belirten itirafçı, “Okyanusta onbinlerce litre petrol, ölü yunuslar ve deniz yılanları. Bu nasıl önemsiz olabilir?” açıklamalarda bulundu.

Santos’un olaydan sonra çevre müfettişlerinin dökülme bölgesine gönderilmesini geciktirerek yükümlülüklerini ihlal ettiği iddia ediliyor.

Geçmişte söz konusu ölümlerin sızıntıyla ilgili olduğunu inkar eden Santos, şimdi yorum yapmadı.

armutluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu