Haber

ABD ve Güney Afrika yaban hayatı kaçakçılığıyla ortak mücadele edecek

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin vahşi yaşam kaçakçılığının finansmanıyla mücadele etmek için ortak bir görev gücü kurma konusunda anlaştıkları bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, resmi ziyareti kapsamında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan Dışişleri Bakanı Janet Yellen’in Güney Afrika Ulusal Hazinesi yetkilileriyle ortak misyon gücü kurmak üzere anlaşmaya vardığı duyuruldu. yaban hayatı kaçakçılığının finansmanı için.

Kurulacak ortak görev gücü, iki ülkenin mali istihbarat birimleri arasındaki bilgi paylaşımını artırmayı ve yaban hayatı kaçakçılığı kabahatlerinden elde edilen yasa dışı gelirlerin takibi ve geri alınmasına yönelik mali soruşturmalara destek vermeyi amaçlıyor.

Ortak görev gücü, kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı ve vahşi yaşam kaçakçılığıyla ilgili yasa dışı gelirlerin ele alınmasına ilişkin kontrolleri kolaylaştırmak için ilgili hükümet yetkililerini, düzenleyicileri, kolluk kuvvetlerini ve özel şubeyi bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Yellen’in Güney Afrika ziyareti

Senegal ve Zambiya ziyaretlerinin ardından Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gelen Yellen, Güney Afrikalı üst düzey yetkililerle temaslarda bulunmak üzere başkent Pretoria’da bulunuyor.

Bu ziyaretin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Güney Afrika ziyaretinin hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Yellen’in ziyaret kapsamında Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

habersarikaya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu