Yaşam

38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi CKM’de

38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan eserler, 13-31 Ocak tarihleri ​​arasında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Dünyanın dört bir yanından karikatürleri ve karikatüristleri özgür irade platformunda buluşturan “Karikatürlerin Oscarları” olarak bilinen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda Türkiye’den Engin Selçuk’un çalışması birincilik ödülüne layık görüldü. İkincilik ödülünü İran’dan Mahmood Nazari, üçüncülüğü İtalyan sanatçı Marco De Angelis alırken, ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Gelecekler’ Ödülü’nü Türkiye’den Fethi Gürcan Mermertaş aldı.

Yarışmaya bu yıl 63 ülkeden 564 karikatürist toplam 1.531 eserle katıldı. Başkanlığını Antonio Antunes (Portekiz), Ercan Akyol (Türkiye), Fawzy Morsy (Mısır), Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Türkiye), Liza Donnelly (ABD), Marlene Pohle (Arjantin), Piyale Madra (Türkiye), Pol Leurs ( Lüksemburg) ) ve dünyaca ünlü karikatürist ve sanatçılardan oluşan Tan Oral (Türkiye), ön elemeyi geçen 30 ülkeden 76 karikatüristin 93 eserini değerlendirdi. Komite tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Engin Selçuk’un çalışması birincilik ödülüne layık görüldü. İranlı sanatçı Mahmood Nazari ikincilik ödülüne layık görülürken, İtalyan sanatçı Marco De Angelis üçüncülük ödülüne layık görüldü. ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Gelecekler’ Ödülü Fethi Gürcan Mermertaş’a verildi. Seçici Kurul, Başarı Ödülü’ne Hırvatistan’dan Nikola Lists, Türkiye’den Halit Kurtulmuş Aytoslu ve Şevket Yalaz’ı da büyük değer biçti.

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde sergilenecek karikatürler 31 Ocak’a kadar izlenebilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-tarsus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu